Abaj a Žabaj
Kazašská pohádka o dvou šibalech. Dva šibalové vylákají z naivního mladíka peníze pod záminkou, že jim je dluží jeho zesnulý otec. Abaj však s penězi zmizí a jeho žena tvrdí Žabajovi, že náhle zemřel. Žabaj se rozhodne truchlit s ní a přitom zjistí, že žena odnáší jídlo do sklepa. Když se dozví, kde peníze jsou, uteče s nimi zase on. Do závěrečné hádky přichází mladík a oba šibalové mu peníze vrátí. Hrají B. Rychlík, M. Maršálek, J. Sedláčková a další. Režie E. Sokolovský ml.(1988) Scénář napsal K. Tachovský, publicista, dramatik, spisovatel a dramaturg, který v 60. letech uvedl do rozhlasu M. Rejnuše, A. Přidala, M. Uhdeho a další osobnosti tehdejšího literárního života. Rozhlas byl centrem tvůrčí činnosti K. Tachovského a díky němu se rozhlasová hra dostala na evropskou úroveň. Po roce 1968 musel Československý rozhlas opustit a našel si práci pomocného dělníka v Královopolské strojírně v Brně, poté pracoval několik let v brněnské Moravské galerii. Koncem 80. let se podařilo natočit podle jeho scénáře dvě pohádky, pod jménem jeho manželky B. Budínové. Jednu z nich, Abaj a Žabaj, jsme vybrali do archivních návratů, protože letos uplynulo dvacet let od smrti K. Tachovského.(oficiální text distributora)
Více informacíPodobné tituly
O pořadu
Kazašská pohádka o dvou šibalech.
Dva šibalové vylákají z naivního mladíka peníze pod záminkou, že jim je dluží jeho zesnulý otec. Abaj však s penězi zmizí a jeho žena tvrdí Žabajovi, že náhle zemřel. Žabaj se rozhodne truchlit s ní a přitom zjistí, že žena odnáší jídlo do sklepa. Když se dozví, kde peníze jsou, uteče s nimi zase on. Do závěrečné hádky přichází mladík a oba šibalové mu peníze vrátí. Hrají B. Rychlík, M. Maršálek, J. Sedláčková a další. Režie E. Sokolovský ml.(1988)
Scénář napsal K. Tachovský, publicista, dramatik, spisovatel a dramaturg, který v 60. letech uvedl do rozhlasu M. Rejnuše, A. Přidala, M. Uhdeho a další osobnosti tehdejšího literárního života. Rozhlas byl centrem tvůrčí činnosti K. Tachovského a díky němu se rozhlasová hra dostala na evropskou úroveň. Po roce 1968 musel Československý rozhlas opustit a našel si práci pomocného dělníka v Královopolské strojírně v Brně, poté pracoval několik let v brněnské Moravské galerii. Koncem 80. let se podařilo natočit podle jeho scénáře dvě pohádky, pod jménem jeho manželky B. Budínové. Jednu z nich, Abaj a Žabaj, jsme vybrali do archivních návratů, protože letos uplynulo dvacet let od smrti K. Tachovského.(oficiální text distributora)